LYS sınavlarından sonra Üniversite hayali kuran öğrenciler tercih dönemlerinde tercihlerini ösym’ye İnternet üzerinden gönderdi. Bu sene 1 milyon 112 bin 451 kişi Üniversitelere yerleşmek için tercihte bulundu. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Sayfamız da Adıyaman Üniversitesini kazanan öğrenciler için Adıyaman Üniversitesi 2014 2015 kayıt tarihlerini, 2014 – 2015 Adıyaman Üniversitesi Kayıt yenileme tarihleri, 2014 2015 Öğretim yılı Adıyaman Üniversitesi yeni kayıt tarihleri, Adıyaman Üniversitesi Kayıt için gerekli evraklar, Adıyaman Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler, Adıyaman Üniversitesi 2014 – 2015 Öğretim yılı Akademik Takvimi, Adıyaman  Üniversitesi adres ve telefon bilgilerini paylaştık.

 

Adıyaman Üniversitesi Hakkında Kısa Bilgiler

dıyaman Üniversitesi (kısaca ADYÜ), 2006 yılında kurulmuş, Adıyaman, Türkiye’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Günümüzde ADYÜ, 11 Fakülte, 3 Enstitü, 4 yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu’nda 15 bini aşan öğrencisi ve binin üzerindeki çalışanı ile eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uygulama-hizmet faaliyetlerini sürdürmektedir. 2012 yılında ISO 9001 belgesi alarak Türkiye’nin 2. ISO 9001 belgei üniversitesi olmuştur.

2014-2015 Öğretim Yılı Adıyaman Üniversitesi  Yeni  Kayıt Tarihleri

2014 2015 Öğretim yılında LYS sınavları ile Adıyaman Üniversitesine yerleşen öğrenciler 01-05 Eylül tarihleri arasında kazandıkları fakülte veya yüksek okula giderek yeni kayıt yaptırmak zorundadırlar. Adaylardan kayıt başvurularında istenilen evrakların aşağıda belirtilmiştir.

2014-2015 Öğretim Yılı Adıyaman Üniversitesi Kayıt Yenileme Tarihleri

Adıyaman Üniversitesinde öğrenimine devam eden öğrenciler belirilen tarihlerde ders seçme ve kayıt yenileme işlemlerini yaptırmakla mükelleftirler. Kayıt yenileme tarihlerini öğrenmek için  aşağıdaki Akademik Takvim linkini tıklayınız.

Adıyaman Üniversitesi 2014 2015 Yılı Akademik Takvimi Tıkla

2014 2015  Adıyaman Üniversitesi  Kayıt İçin Gerekli Evraklar, Belgeler

Adıyaman Üniversitesi  Kayıt İçin Gerekli Evraklar, Belgeler 2014 2015  

Kayıt adresleri Kahta, Besni ve Gölbaşı Meslek Yüksekokulu olan adayların doğrudan ilgili ilçelere gitmeleri gerekmektedir.

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ

Üniversitemize kaydınızı yaptırırken karşılaşabileceğiniz problemlerde sizlere destek olabilmek için tüm hazırlıkları yapmış bulunmaktayız. Üniversitemize kesin kayıt işlemleri 01.09.2014 tarihinde başlayacak, 05.09.2014 tarihinde sona erecektir.

*** Lütfen Kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayınız. Bu süre içerisinde, kayıt için başvurmayan ya da kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

  *** Lise diplomanızın aslı kayıtlar sırasında alınacaktır, bu belgelerin sureti size daha sonra gerekebilir, kendinize mutlaka Lise diploma fotokopisi almayı unutmayınız.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı Belgesi Mezuniyet Belgesi yerine geçmez.)

2-  Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

3-  12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

4-  Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr İnternet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

5- Adayların ÖSYS sonuç belgesinin internet çıktısı.

6- İkinci öğretim öğrencileri için Öğrenim ücretinin ödenmesi ile ilgili dekont.

7- ÖSYS ile bir yükseköğretim programlarına yerleşen yükümlülerin Askerlik durumları Üniversitemiz tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden sorgulanacaktır. Adayların Askerlikle ilgili sorunları için Askerlik Şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

8- Sağlık Kurulu Raporu : Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu için Devlet hastanelerinden veya Üniversite Hastanelerinden alınmış “Sağlık Kurulu Raporu” gereklidir. (Diğer Fakülte ve Meslek Yüksekokullarımız için Sağlık Kurulu Raporu istenmeyecektir.)

9- Üniversitemiz ana web sayfasından,       (http://obs.adiyaman.edu.tr/oibs/ogrsis/org_on_kayit_op.aspx) ön  kayıt işleminizi tamamladıktan sonra  “Öğrenci Bilgi Formu” çıktısı.

NOT : Öğrenci Numaranızı öğrenmek için http://obs.adiyaman.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx linkini tıklayın.

 

KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.

b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. Ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir.

c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

e) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

2014-ÖSYS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda bu adayların kayıtları yapılacaktır. Ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi halinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir.

ÖN KAYIT İŞLEMİNDE İZLENECEK ADIMLAR

Sevgili öğrenciler, öğrenim süreniz boyunca idari hizmetlerden rahat, çabuk ve etkin olarak faydalanmanız için tasarlanan Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi Üniversitemiz ana web sayfasında yer almaktadır.

Ön kayıt işleminiz için Üniversitemiz ana web sayfasında bulunan http://obs.adiyaman.edu.tr/oibs/ogrsis/org_on_kayit_op.aspx linki tıklayınız. T.C. Kimlik Numaranızı, Baba Adı, ve Doğum Tarihi bilgilerinizi giriniz. Bilgileriniz doğru ise sistem açılacaktır. Daha sonra ilk işlem olarak doğruluğu daha sonra kontrol edilecek olan “Öğrenci Ön Kayıt Bilgi Formunu” doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurunuz. KAYDET butonunu tıklayarak kayıt altına alınız (KAYDET butonuna bir kez basmanız yeterlidir.) ve daha sonra YAZDIR butonunu tıklayınız ve alacağınız bir nüsha çıktıyı kayıt esnasında kayıt görevlisine teslim ederek kayıt işleminizi tamamlayınız.

NOT : Öğrenci Numaranızı öğrenmek için; http://obs.adiyaman.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx linkini tıklayın.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDEMELERİ

Adıyaman Üniversitesindeki  kayıt işlemlerinize başlamadan önce, İkinci Öğretim öğrencileri, 02 Eylül 2014 tarihinden itibaren size en yakın Halk Bankasının herhangi bir şubesine gidiniz. Banka yetkilisine T.C Kimlik numaranızı belirtmek suretiyle yerleştirildiğiniz bölüme/programa ilişkin öğrenim ücretinizi yatırarak dekontunuzu alınız. Dekontun size ait olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Dekontlardan bir tanesini  kayıt sırasında ilgili görevliye teslim ediniz. İkinci öğretim öğrencileri öğrenim ücretini yatırmadığınız sürece kaydınızı yaptırmanız mümkün değildir.

Kayıt işlemlerinizin bitiminde size  Üniversitemiz Mediko Sosyal Binası zemin katındaki Banka Asya görevlilerince öğrenci kimlik kartı verilecektir.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETİ YATIRILACAK BANKALAR

Kayıtlar 01-05 Eylül 2014 tarihlerinde aşağıda belirtilen adreslerde yapılacaktır. Öğrenim ücretleri 01-05 Eylül-2014 tarihinden itibaren Yurt içindeki bütün Halk Bank şubelerinden yatırabilirsiniz.

NOT: Kampüs içerisinde Halk Bankası Şubesi açılarak harç ücretlerini yatırabilirsiniz.

Not : (1) 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında yeni kayıt yaptıracak Birinci Öğretim öğrencileri ilan edilen katkı paylarını ödemeyeceklerdir.

(2) 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında İkinci Öğretim (İ.Ö.) programlarına kayıt yaptıracak öğrenciler 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı güz yarıyılına ait öğrenim ücretlerine ilişkin tabloya Üniversitemiz Web sayfasındaki duyurular bölümündeki 2014-2015 Eğitim- Öğretim yılı öğrenim ücretlerine ulaşabilirsiniz.

DERS ALMA

2014- 2015 Eğitim-Öğretim yılında Üniversitemizin tüm birimlerinde dersler 16 EYLÜL 2014 tarihinde başlayacaktır. Öğrencilerimiz 09-13 Eylül 2014 tarihleri arasında MUTLAKA ders kaydını online olarak Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yaptırmaları gerekmektedir. Derslerin Danışman onay işlemleri 02-16 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılmalıdır.

Daha önce Adıyaman Üniversitesi veya dışında bir Üniversitede öğrenim gören ve ÖSYS sonucu Adıyaman Üniversitesine kayıt yaptıran öğrenciler yeni yerleştirildikleri bölümünde/programında yer alan aynı veya eşdeğer derslerden muaf sayılmak üzere 02-16 Eylül 2014 tarihleri arasında ilgili akademik birimlerin Bölüm Başkanlığı’na hitaben yazılı dilekçe ve not durum belgeleri(transkript) ile başvurmaları gerekmektedir. Bu süreler dışındaki başvurular dikkate alınmaz.

Ders kaydı ile ilgili işlemlerinizi Üniversitemiz web sayfasında yayınlanacak olan Kayıt Yenileme Rehberindeki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

YABANCI DİL DERS MUAFİYET SINAVI

Yabancı dil dersinden muaf olup olamayacağınızı belirlemek için tüm Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu öğrencilerine 18 Eylül 2014 Saat 10:00 ‘da “Yabancı Dil Dersi Muafiyet Sınavı” yapılacaktır.  Sınavdan CC ve üstü not alan öğrenciler Mesleki Yabancı Dil dersi hariç Yabancı Dil ( YD 101-YD 102,YD 201-YD 202) derslerinin tümünden muaf olurlar.

“Muafiyet Sınavından” başarılı olan öğrencilerin aldığı puan, muaf (MU harf notu) olarak değerlendirilir ve not ortalaması hesabında dikkate alınmaz.

SAYIN VELİLER

Kayıt yaptıracak öğrencilerimiz kayıt bürolarındaki işlemlerini bizzat kendileri yaptıracaktır. Bu nedenle kayıt büroları içerisine girmek için ısrarcı olmayınız.

Her türlü isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı görevlilerimize bildirebilirsiniz.

KARŞILAMA VE ULAŞIM

Kayıt tarihleri süresince (01-05 Eylül 2014), Adıyaman’a  gelen öğrencilerimiz Adıyaman Şehirlerarası Otobüs Terminali ile İlçe otogardan Üniversitemiz görevlilerince karşılanacaktır.  Adıyaman Üniversitesi standında sizleri bilgilendirip yönlendireceklerdir.

Adıyaman’a hava yolu ile ulaşacak öğrencilerimiz de Adıyaman Havalimanından Havaş otobüsleri ile Adıyaman merkezine ulaşabilirler.

Adıyaman Üniversitesine Adıyaman Belediyesi otobüsleri ve Kolej minibüsleri ile de ulaşmak mümkündür.

DANIŞMA MASALARI

Adıyaman Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında danışma masaları bulunacaktır. Bu masalarda görevli personeller yeni gelen öğrencilerimize ve velilerine yardımcı olmak üzere hazır bulunacaklardır.

Not: Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerimiz, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının başlama tarihi olan 16 Eylül 2014 tarihine kadar yeniden memleketlerine dönebilir. Ancak öğrenciler, 10-14 Eylül 2014 tarihleri arasında ders kayıtlarını on line olarak web sayfamızdan yapılmalıdır. Bu arada Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun, Öğrenci Yurtlarına müracaat eden öğrencilerin, yerleşkemiz içerisinde bulunan YURT_KUR Adıyaman Öğrenci Yurduna başvurması gerekir.. ( Tlf : 0 416 223 13 06)

2014-2015 Öğretim Yılı Kredi, Yurt ve Burs Başvuruları İçin Tıklayınız

 

2014-2015 Öğretim Yılı Katkı Payı Öğretim Ücretleri için Tıklayınız

 

adıyaman üniversitesi kayıt için gerekli belgeler,adıyaman üniversitesi kayıt için gerekli belgeler 2013,adıyaman üniversitesi,adıyaman üniversitesi kayıt tarihleri,adıyaman üniversitesi ön kayıt işlemleri 2013


6 Yorum Yapılmış.

 1. merwan diyor ki:

  Unuversiteyi merak ediyom

 2. feyza diyor ki:

  fakülteler için kayıt tarihleri farklı mı yoksa 2-6 eylül arasında herhangi bir gün yaptırabilir miyiz

 3. ömer güneş diyor ki:

  üniversıte süper aa

 4. ömer diyor ki:

  ben ek tercıhlerden kazandım ama bılmıyorum kayıt yaparsam derslere hemen başlıya bılıcek mıyım acaba