Kütahya Güveççi Mahallesi

Kütahya Güveççi Mahallesi, Kütahya merkeze 5 km uzaklıkta bulunan, Doğa ile iç içe olan bir mahalledir.  Daha önce köy statüsünde olan bu mahalle, yukarısında bulunan çamlıca sayesinde havası oldukça temizdir. Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle bir çok insan tarafından arsa ve tarla alımı için tercih edilmektedir.

Köy statüsünden çıktıktan sonra, Kütahya Belediyesi Özel Halk otobüsleri de mahalleye sürekli olarak sefer düzenlemektedir. Mahallede belediye tarafından yapılmış düğün salonu, spor sahası gibi alanlar da mevcuttur. Arazilerinin toprak verimi oldukça iyi olup, tarım işleri hala devam etmektedir.

Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle, hafta sonu kendisine uğraş arayanlar, bağ bahçe işleri ile ilgilenmek isteyenlerin fazlaca rağbet gösterdiği mahalledir.

Güveççi Mahallesi Konumu

Güveççi mahallesi yukarıda Çamlıca ve Okcu Mahallesi ile aşağıda Sofu Mahallesi ve Demirciören köyü arasında kalmaktadır. Şehir merkezinde Bahçelievler mahallesine 2 km mesafededir.

Aynı zamanda köy içerisinden geçen asfalt yol sayesinde doğrudan Yoncalıya ve Dumlupınar Üniversitesine bağlantı mevcuttur. Mahallenin şehir ile bağlantısı için iki adet yol bulunmakta olup, ikisi de asfalt yoldur.

Güveççi Mahallesinde Ne Yetiştirilir?

Güveççi mahallesinin domatesi meşhur olup, çarşı ve pazarlarda domates satıcıları özellikle güveççi domatesi diyerek belirtirler. Aynı zamanda Vişne, Kiraz, Elma, Biber ve salatalık üretimi de oldukça fazladır.

Güveççi Mahallesi Ulaşım

Güveççi mahallesine belediyeye ait 20 numaralı özel halk otobüsü ile gelinebilir. Sürekli olarak seferler mevcuttur. Şehir merkezine yakın olması nedeniyle bisikletçilerin de uğrak yeridir.

Son seçim döneminde güveççi mahallesi muhtarlığı için Rıza ÇETİN seçilmiş olup, muhtara ait telefon numarası 0535 827 56 02’dir.

Yorum yapın