Sabret Şükret Dua Et

Sabret Şükret Dua Et

İnsanoğlunun hayatında bir çok dönüm noktası karşısına çıkmaktadır. Bu dönüm noktalarında bazen sabırsızlanır, bazen heyecanlanır, bazen üzülür ve bazen de seviniriz. İşte böyle durumlarda insan her zaman sığınacak bir kapı arar. Sevincini paylaşabileceği bir kapı, üzüntüsünü paylaşabileceği bir omuz.

Sabretmek

Sabır insan hayatının olmazsa olmazı sayılabilecek bir eylemdir. Hayatta her zaman herşey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Bazen öyle olaylar karşısında kalabiliyoruz ki, işte böyle durumlarda sabır en fazla ihtiyacımız olan şey oluyor. Bu yüzden sabır olmazsa, sabretmek olmazsa ve insan bunu başaramazsa asla mutlu olamaz.

Şükretmek

Şükür, Allah’ın bize vermiş olduğu herşey için bir duadır. Teşekkür etmektir. Başımıza gelen herşey için şükretmeliyiz. Çünkü bizler başımıza gelen şeylerin tam olarak ne olduğunu neden olduğunu bilemeyebiliriz. Bazen hayr bildiklerimiz şer, şer bildiklerimiz hayr çıkabilir. O nedenle daima Allah’a tevekkül ve şükretmeliyiz. Şükür bizi her daim diri tutar ve Allah’a yakın tutar. Muhakkak ki Allah’ta eksiksiz şükretmemizi ister.

Dua Et

Dua insanoğlunun en büyük dayanağı ve sığınağıdır. Dileme, talep etme biçimidir. Arzuhalini Yaradan’a bildirme yöntemidir. İnsan bir şey isterken dua ile ister, talep eder. Nasıl ki bizler resmi bir talebimiz olduğunda bunu dilekçe ile bildiriyorsak, Dua da insanın Allah’a olan dilekçesidir. Talebini gönlüyle, diliyle Allah’a iletmesidir.

İnsan her daim iyi olacak her daim kötü olacak değildir. Muhakkak gün gün ve yer yer zorluklarımız da olacaktır, bu zorlukların sonunda yaşayacağımız güzelliklerde. Her ne olursa olsun, herşeyin Allah’tan geldiğini bilmek ve O’na tevekkül etmek, onun vereceği rahatlık, ferahlık ve huzur için sabretmek, verdikleri için şükretmek ve istediklerimizi elde etmek için dua etmek bize verilmiş en büyük nimetlerdir.

Yorum yapın