Gelir Yuvan Başvurusu Nasıl Yapılır

Gelir Yuvan Başvurusu Nasıl Yapılır

Ülkemizde bir çok gelir kesiminden insan bulunmaktadır. Ne yazık ki her insan eşit düzeyde gelire sahip değildir. Bazı insanlar geçmişten, ata ve akrabalarından kalan bir gelir kaynağı varken, bazı insanlar kendi ekonomik özgürlükleri için çabalamaktadır.

Bu bağlamda Gelir Yuvan uygulaması ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, gelir durumu düşük olan vatandaşlar için ortaya çıkarılan bir uygulamadır. Gelir Yuvan ile, maddi zorluklarla mücadele eden vatandaşlarımız için, ekonomik olarak bir destek olabilme işlemi uygulanmaktadır.

Bu desteklerden yardıma muhtaç kişiler ve açlık sınırı altında gelire sahip kişiler faydalanabilir.

Gelir Yuvan programına başvuru yaparak, bu başvuru neticesinde yardım alabilirsiniz. Tabi bu yardımlar verilmeden önce araştırma yapıldığı için ve bazı kriterler olduğu için, herkes tarafından alınamamaktadır.

Gelir Yuvan Nasıl Başvuru Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler tarafından ortaya çıkarılan bu uygulama için, E-Devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait müdürlüklerden yüzyüze başvuru yapabilirsiniz.

Gelir Yuvan uygulaması iki program olarak ortaya çıkmış olup, ilk programda ailelere 7,200 TL destek planlanırken, ikinci programda 15,000 TL destek planı yapılmaktadır. İlk grupta iki milyon aile, ikinci grupta ise dört milyon ailenin destekten yararlanması hedeflenmektedir.

Gelir Yuvan Başvuru Şartları Nedir?

Gelir durumu birinci öncelik olup, yardım için hane içerisinde yaşayan kişilerin her birine asgari ücretin üçte birinden az gelir düşüyorsa, yardım hakkı doğmaktadır. Ayrıca engelli, yetim ve dul olan kişilerin önceliği olacaktır.

Gelir Yuvama Başvuru Nerden Yapılır?

Gelir Yuvan için aşağıdaki yerlerden başvuru yapabilirsiniz.

  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • E-Devlet

Yorum yapın