Gideni Kesin Döndüren Dualar

Gideni Kesin Döndüren Dualar

Giden birinin geri dönmesini sağlamak amacıyla edilen dualar, İslam kültüründe ve geleneklerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Ancak, duaların garantili bir sonuç vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Dualar, kişinin samimi niyeti ve Allah’a olan inancıyla yapılır ve kabul olup olmaması Allah’ın takdirine bağlıdır. İşte yaygın olarak bilinen bazı dualar ve niyetler:

Hacet Duası

Hacet duası, herhangi bir dileğin kabul olması için yapılan bir duadır. Şu şekilde niyet edilebilir:

Allah’ım! Senin sonsuz rahmetine ve kudretine sığınarak, şu anda kalbimde taşıdığım dileğimi senin yüce katına arz ediyorum. Şu kişinin (isim verilir) geri dönmesi için sana yalvarıyorum. Senin hikmetine ve adaletine teslimim. Ne olur, duamı kabul eyle. Amin.

Ayetel Kürsi Duası

Ayetel Kürsi, İslam’da çok önemli bir ayet olarak kabul edilir ve birçok farklı niyetle okunabilir:

Bismillahirrahmanirrahim.

Allahü la ilahe illa hüvel hayyul kayyum, la te’huzuhu sinetün vela nevmün, lehu ma fissemavati ve ma fil ard. Men zellezi yeşfeu indehü illa biiznih, ya’lemu ma beyne eydihim ve ma halfehüm, vela yühitune bişey’in min ilmih illa bima şae, vesia kürsiyyühüssemavati vel ard, vela yeudühü hıfzuhüma ve huvel aliyyul aziym.

Sadakallahül Azim.

Bu ayeti okurken, giden kişinin geri dönmesi niyetiyle dua edilebilir.

İstiğfar Duası

İstiğfar, günahların bağışlanması için yapılan bir duadır ve kalpten edilen istiğfar duaları ile kişinin dileklerinin kabul olması niyetiyle okunabilir:

Estağfirullah el Azim el-lezi la ilahe illa hu, el hayyul kayyum ve etubu ileyh.

Bu duayı 100 defa tekrar etmek, kişinin kalbini temizleyerek niyetinin kabul olmasına vesile olabilir.

Salavat Getirmek

Peygamber Efendimize (S.A.V.) salavat getirmek, duaların kabul olmasına vesile olabilir. Örneğin:

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed.

Duaların kabul olması, kişinin niyeti, samimiyeti ve Allah’a olan inancıyla yakından ilişkilidir. Giden kişinin geri dönmesi için dua ederken, aynı zamanda hayırlısını dilemek ve Allah’ın takdirine razı olmak önemlidir. Duaların sonucunda her şeyin en iyisi olacağına inanarak, sabır ve metanetle beklemek gerekir.

Yorum yapın