Beyin Metastazı Kaç Ay Yaşar

Beyin Metastazı Kaç Ay Yaşar

Beyin Metastazı, vücutta farklı bir yerde bulunan kanser hücresinin kan dolaşımı ile beyine ulaşması sonucu oluşan bir nevi kanserli hücrenin devamıdır. Beyinde bir tane metastaz da bulunabilir, birden fazla metastazda.

Beyin Metastazı Yaşam Süresi:

Beyin metastazlarında tedaviye hemen başlanmaz ya da farkedilmezse, 1 ile 3 ay arasında bir süreç olabilir. Yani tedavi edilmezse 1 ile 3 ay içerisinde hasta kaybedilebilir. Metastazlar vücutta çok hızlı bir şekilde yayılım yapabilir. Bu nedenle tedavi edilmediğinde 1 olan sayı 10’lara hatta 100’lere kadar çıkabilir.

Beyin Metastazı Nasıl Tedavi Edilir?

Metastaz da öncelikli tedavi yöntemi radyoterapidir. Işın tedavisi yani radyoterapi ile beyinde meydana gelen metastazların küçültülmesi ve yok edilmesi hedeflenir. Aynı şekilde cerrahi müdahaleye uygun hastalarda cerrahi müdahale yapılarak da metastazın temizlenmesi sağlanabilir.

Aynı zamanda Radyoterapi eşliğinde kemoterapi tedavisi de uygulanabilir.

Beyin Metastazı İyileşir Mi?

Beyin metastazları ciddi tedavilerle küçültülebilir, yok edilebilir. Fakat kanser hücresinin agresifliğine bağlı olarak, tekrar etme ihtimali çok yüksektir.

Genel olarak ışın tedavisi sonrası hastalarda iyileşme görülür, tümörlerde küçülme görülür. Tedavi sonrasında hasta sürekli olarak takip edilmelidir.

Sonuç olarak, Babam’da ne yazık ki Küçük Hücreli Akciğer Kanseri tanısı almış ve beyinde metastaza rastlanmıştı. Beyindeki metastaz nedeniyle, yemek yiyemiyor, koku duyusu aşırı derecede hassaslaşıyordu. Bu süreçte kendini bilmiyor, hafızası gidip geliyordu. 10 Günlük bir ışın tedavisi sonrasında Beyin fonksiyonları normale dönmüş, yeme içmesi düzelmiş ve hafızası da yerine gelmişti.

Fakat kanser tedavisi için kemoterapi süreci devam ederken, ne yazık ki tekrar metastaz yapmış ve vücudun birden fazla yerinde metastazlara rastlanmıştı. Bu metastazlar sonucunda ne yazık ki 10 aylık tedavi sürecimizin sonunda babam rahmetli oldu.

Yorum yapın