Afyon Sucuğu ve Lokumu

Afyon Sucuğu ve Lokumu

Afyon denilince akla gelenlerin başında Afyon Sucuğu, Afyon lokumu ve Termal gelir. Ege bölgesinde tam geçiş güzergâhı olan Afyonkarahisar ülkemizde sucuk ve termalin başkenti olarak tanınmaktadır. Bir çok şehrin ortak geçiş noktası olması nedeniyle, günlük binlerce ziyaretçi gelir. Yolculuk yapanlar buradan geçerken genellikle sucuk ve lokum alarak, sevdiklerine götürürler.

Afyon’un En İyi Sucuğu Hangisi?

Afyon’da bir çok sucuk firması ve sucuk üretim yeri vardır. Tabi herkesin damak zevki farklı olduğu için, herkes farklı firma için en iyisi diyebilir. Fakat bu zamana kadar alıp götürdüğüm herkesin tekrar istediği ve çok beğendiği sucuk Afyon Merve Sucukları oldu. Daha önce farklı markalar da götürdüğüm tanıdıklarım Merve Sucuk götürdükten sonra, sürekli bundan getirmemi istediler.

Afyon’da da sorduğunuzda genellikle zaten insanlar Merve Kasabını söylüyorlar, oranın sucuğunun iyi olduğunu söylüyorlar.

Buranın sucuğunun en büyük özelliği, et oranının fazla olması, baharat oranının az olması. Bu sebeple özellikle çocuklar bu sucuğu daha çok seviyorlar. Yani Sucuktaki o ağır baharat tadı ve kokusunu almıyorsunuz. Merve kasabı Afyon Merkez’de uzun çarşı diye bilinen çarşının girişinde kalan bir dükkan. Küçük bir Dükkandan başka bir bayisi olmayan merve kasabı Afyon’da tek yerden satış yapıyor.

Afyon’un En İyi Lokumu Hangisi?

Afyon’da yine sucukta olduğu gibi bir çok lokum firması bulunuyor. Çarşıya çıktığınızda ya da yol üzerinde bir çok satış yeri görebilirsiniz.

Fakat Uzun çarşıda bulunan Yayla Şekerleme, en fazla tercih edileni oluyor. Zaten önünden geçerken buranın farketmemek imkansız. Sürekli önünde bir alışveriş sırası olur. Uzun Çarşı denilen çarşıya gittiğinizde aramanıza gerek kalmaz. O kalabalığı gördüğünüzde zaten yayla şekerleme olduğunu anlarsınız.

Tabi başta da bahsettiğimiz üzere, herkesin damak tadı, zevki farklı. Benim beğendiğimi başkası beğenmeyebilir. Başkasının beğendiğini de ben beğenmeyebilirim. O yüzden yine de deneyerek ya da araştırarak almanızı öneririm. Bu bahsettiğim yerler, benim en beğendiklerim.

Yorum yapın