Bilgi İşlem Uzmanı Ne Yapar? Maaşı Ne Kadardır?

Bilgi İşlem Uzmanı

Bilgi İşlem Uzmanı Ne Yapar? Maaşı Ne Kadardır? Gibi sorular genelde en fazla merak edilen sorulardan birisidir. Bilgi İşlem Uzmanı günümüzde daha fazla önem kazanan ve değer görmeye başlayan bir pozisyon haline gelmiştir. Özellikle pandemi döneminde bir çok şirketin uzaktan çalışmak zorunda kalması ve pandemi sonrasında da uzaktan çalışma modeliyle devam etmesi, bu mesleği daha da önemli hale getirmiştir.

Bilgi İşlem Uzmanı Ne İş Yapar?

Bilgi İşlem Uzmanı, bir şirketin teknolojik alt yapısını idame ettiren, sistemin ve son kullanıcıların sorunsuz ve stabil çalışmasını sağlayan kişidir. Aynı zamanda şirkete ait dosya sunucusu, mail sunucusu vb. serverların bakım onarım ve kontrolünü sağlayan kişidir. Kısacası şirketlerdeki teknolojik konuların bir çoğu Bilgi İşlem Uzmanlarının idaresi altındadır. Teknolojik yatırımlar, teknolojik geliştirmeler, yapılması planlanan teknolojik alımlar vb. tüm işlemlerde Bilgi İşlem Uzmanının önemi ortaya çıkmaktadır.

Bilgi İşlem Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Bilgi İşlem Uzmanı maaşları yetkinlik, yapının büyüklüğü, tecrübe gibi konulara göre değişiklik gösterebilir. Yönetilen yapı ne kadar büyükse yapılacak ve takip edilecek işte o kadar büyük olacaktır. Haliyle maaşlarda bu konuda değişiklik göstermektedir. Piyasa ortalamasına bakılırsa, 24.000 TL ile 65.000 TL arası bir maaş aralığı ortaya çıkmaktadır.

Bilgi İşlem Uzmanı Nasıl Olunur?

Tabi ki öncelikle bu alanda eğitim veren bir okuldan mezun olma şartı aranmaktadır. Çünkü bilgi alt yapısı bu meslekte önemlidir. Alt yapısı olmayan bir insanın bu meslekte gelişim göstermesi çok zor olacaktır.

Küçük ölçekli şirketlerde belki bilgi işlem yapısını idare edebilir ama büyük ölçekli ve sürekli geliştirme gereken ki özellikle yazılım alanında destek ihtiyacı duyulan pozisyonlarda mezun olunan bölüm önemli olacaktır.

Yorum yapın