Son Zamanlarda Geçmeyen Öksürük

Son Zamanlarda Geçmeyen Öksürük Şikayeti

Çevremizdeki insanlardan son zamanlarda geçmeyen öksürük şikayetlerini fazlasıyla duyar olduk. Kimle konuşsak, kimle karşılaşsak sürekli herkes aynı konudan bahsediyor. Evet gerçekten son zamanlarda böyle bir durumla karşı karşıyayız. Yakın zamanda Grip olan, soğuk algınlığı geçiren bir çok kişi hastalıklarının geçtiğini ama öksürüğün kaldığını söylüyor.

Geçmeyen Öksürüğün Sebepleri Nelerdir?

Öksürük hava yollarını mikrop, yabancı cisim ve bakteri gibi yabancı maddelerden arındırmaya yarayan bir reflekstir. Aslında öksürük çoğu durumlarda normal kabul edilir fakat bazen inatçı geçmeyen öksürük oluşabilir. Bunun en büyük sebebi sigara kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha önce geçirmiş olduğumuz gribal enfeksiyon gibi çeşitli hastalıklarda ciğerlerimizde mukus birikimi yapmasından dolayı öksürüğün geçme süresi uzayabilir.

Geniz akıntısı da geçmeyen öksürüğün sebeplerinden birisidir. Eğer sürekli durmadan devam eden geniz akıntısı varsa, bu da öksürüğe sebep olacaktır.

Öksürük Ne Kadar Sürerse Doktora Gidilmeli?
  • Her geçen gün artarak devam eden ve şiddetlenen öksürük varsa
  • Nefes alışverişinde zorlanmaya sebep oluyorsa
  • Ateş ve Terlemeye sebep oluyorsa
  • Uyku problemi, yorgunluk ve bitkinlik hali veriyorsa
  • Mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.
Öksürük İçin Neler İyi Gelir?

Bol bol su içmek öksürüğü rahatlatacaktır. Böylelikle boğazların da tahriş olmasını önleyecektir. Sigara dumanına maruz kalmamak, sigara içilen ortamda bulunmamakta öksürüğün geçmesi için etkili olacaktır. Burnumuzu temiz tutmak, yatılan odayı nemlendirmekte öksürüğe iyi gelecektir.

Yorum yapın