Enformasyon Yönetimi Nedir?

Enformasyon Yönetimi

Enformasyon Yönetimi, enformasyon yapılandırılması ve üretilmesi için bilgi teknolojileri alanında etkinlik gösteren, bilgi ve iletişim için gerekli olan dokümanları inceleyen ve uygulayan birim olarak tanımlanabilir. Enformasyon yönetimi aslında bilgi yönetimi olarak da bilinmektedir.

Enformasyon Yönetimi Nedir?

Enformasyon yönetimi genel olarak teknolojik alanda bilgi toplayan, bu bilgileri süzen ve en doğru bilgiyi ortaya koyarak, faydalı bilginin ortaya çıkmasını sağlayan birimdir.

Enformasyon Yönetimi Eğitim Süresi

Enformasyon yönetimi bölümlerinin eğitim süreleri iki yıl olup, ön lisans bölümü olarak okutulmaktadır. Burada önlisans eğitimini tamamlayan mezunlar, dikey geçiş sınavına girerek, ilgili lisans bölümlerinde eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilir.

Enformasyon Yönetimi Çalışma Alanları

Enformasyon Yönetimi bölümü mezunları ağırlıklı olarak bilgi işlem birimlerinde istihdam edilmektedirler. Bilgi İşlem projelerinde veri analisti, veri toplama elemanı olarak istihdam edilebilirler.

Eğer kişi bu alanda kendini geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmek isterse, bilgi işlem uzmanlığı alanında da mesleki hayatına devam edebilir.

Yorum yapın