Hamilelik Döneminde Yaşanabilecek Sağlık Sorunları

Hamilelik Döneminde Yaşanabilecek Sağlık Sorunları

İlk kez gebe kalan annelerin en fazla merak ettikleri soru, hamilelik döneminde yaşanabilecek sağlık sorunları nelerdir sorusudur. Hamilelik süreci, anne ve bebek sağlığı anlamında son derece önemlidir. Her ne kadar hamilelik anne adaylarında büyük heyecana sahne olsa da, bazı konularda tecrübe edinmek gerekmektedir. Anne adayları bu dönemde pek çok farklı sağlık problemine maruz kalmaktadır. Bulantı, kusma, bel ile sırt ağrısı, midede yanma hissi, mide krampı, kabızlık, hazımsızlık, bu dönemde sık sık görülmektedir. Bununla birlikte uyku problemleri, vücutta bazı çatlaklar, vajinal kanama ve akıntı da bu dönemde görülen sağlık sorunlarıdır. Tüm bu sorunlar hamilelik sürecinde yaşanabilecek sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak duygusal problemlerde kendisini bu dönemde sık sık göstermektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Rahatsızlık hissi veren bir durum olsa da, özellikle sabah bulantıları olumlu olarak yorumlanmaktadır. Ancak bu durum ciddi kusma gibi şekillerde görülmesi halinde mutlaka bir uzman doktordan yardım alınmalıdır. Alınacak bazı önlemler ile kusma sonucu oluşacak olumsuz durumlar engellenebilir. Özellikle sıvı alımına dikkat edilmelidir. Vitamin alımı da yine önemlidir. Mide bulandırıcı kokulardan uzak durulmalıdır. Sigara tüketmemek ve tüketilen yerlerden uzak durulmalıdır. Tüm bu önlemler alındığında kusmanın ortaya çıkarabileceği etkileri yok etmek mümkündür.

Hamilelikte Kabızlık

Büyüyen rahmin bağırsaklara baskı yapması sonucu kabızlık meydana gelir. Beslenme şekli bu dönemde kabızlığın oluşmaması adına büyük önem taşımaktadır. Lif içeren sebze ve meyve tüketimi bu dönemde kabızlık oluşumunun engellenmesinde önemli yer kaplamaktadır. Ayrıca sıvı alımı da kabızlık yaşanmaması adına oldukça önemlidir.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Bu sağlık sorunu, kadınların kilo alımı ile doğru orantılıdır. Gebe kadınların vücudunun farklı bölgelerinde çatlaklar oluşmaya başlar. Bahsi geçen bu sağlık sorununa maruz kalmamak için düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir.

Hamilelikte Duygusal Problemler

Anne adayları hamilelik döneminde duygusal sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Maalesef bunun tedavisi bulunmamaktadır. Bu dönemde gebe kadınlara karşı büyük destekte bulunmak gerekmektedir. Özellikle stres gibi can sıkıcı ve hamile kadınları duygusal problemlere maruz bırakacak davranışlardan kaçınmak gerekir. İlerleyen duygusal problemlerde kesinlikle uzman uir terapistten yardım alınması anne adayının yararına olacaktır.

Yorum yapın