Hyundai Bayon Kullanıcı Yorumum

Hyundai Bayon Kullanıcı Yorumum

Hyundai Bayon ile ilgili daha önce birden fazla yazımız olmuştu. Bir Hyundai Bayon Kullanıcısı olarak, yorumlarımı paylaşmıştım. Bayon, gerek görüntüsü gerekse konforu ile gerçekten kullanıcısını cezbediyor. Özellikle sürüş kolaylığı ve sürüş zevki gerçekten kullanıcının hoşuna gidiyor. Yaklaşık 1.5 yıldır kullanan birisi olarak, son derece memnun kaldığım bir araç.

Hyundai Bayon Çekiş Gücü

İnternette araştırdığınızda bu araba ile ilgili en fazla yazılan şeyin çekiş gücü olduğunu görürsünüz. Bir çok kişi arabanın çekmediğini, gitmediğini söylemiş. Yani nihayetinde bu araba 1.4 atmosferik turbosuz 100 beygir bir motora sahip. Yani zaten böyle bir motordan ekstra aşırı performans beklemek anlamsız. Yine yazıldığı gibi bu arabanın gitmeme çekmeme gibi bir durumu yok. Abartıldığı kadar bir sorun hissettirmiyor.

Evet ani hızlanmaları olmuyor, yokuşlarda, uzun tırmanışlarda vites düşürmeniz gerekebiliyor fakat bu zaten 1.4 atmosferik motorlu bir araca sahip olan kişinin bileceği bir durumdur. Yani Dizel araçlar ya da turbolu araçlarla kıyaslamamak gerekiyor. Hem Dizel Turbolu hem de Atmosferik motorlu bir araba kullanan birisi olarak, evet yokuşlarda turbolu bir arabayı aratıyor. Ama öyle 6. Vites ile giderken de 4. Vitese kadar düşürmüyor. 1 vites küçültme ihtiyacı oluyor.

Hyundai Bayon Yakıt Performansı

Yine internette araştırdığınızda bu arabanın çok yaktığı ile ilgili yorumlar görebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, bu araba 1.4 motora sahip bir araba. İster istemez güç üretmek için yakması gerekiyor. Fakat ben sakin kullanmayı severim, hızla işim yok diyen birisi için, yakıt oranları gayet ideal.

Sakin kullanımlarda, ortalama 100 ile 120 km/h arası hızlarda ortalama yakıt tüketimi 4.5 Lt. ile 4.9 Lt. arasında değişiyor. Bu da bir çok araca göre uygun oluyor. Eğer biraz hızlı gideyim, yokuşlarda bayılmasın, vites düşürmeyeyim derseniz, 130-150 km/h ile kullanırsanız ve sıkıştırarak kullanırsanız, ortalama yakıt tüketimi 6.6 ile 6.9 lt. arasında değişim gösteriyor.

Tabi bu kullanım oranları şehirlerarası yolculuk baz alınarak söylüyorum.

Hyundai Bayon Şehir içi Kullanım

Şehir içi kullanımlarda evet ne yazık ki yakıt tüketimi biraz fazla oluyor. Yani sadece şehir içi kullanımda ortalama yakıt tüketimi 6.3 ile 7.0 lt lere kadar çıkabiliyor. Tabi burada da şehrin yoğunluğu, trafiğin kalabalığı da büyük bir etken.

Kısacası, Bir Bayon kullanıcısı olarak, ben fazlasıyla memnunum. Gerek yakıt, gerek performans olarak beni üzmüyor, hayal kırıklığı yaşatmıyor.

“Hyundai Bayon Kullanıcı Yorumum” üzerine bir yorum

  1. Eşimin yoğun araştırmaları sonucunda bizde Hyundai bayon aldık. Yakıt tüketimi konusundaki yorumlar gözümüzü baya korkutmuştu ama doğrusu yakıt tüketimi normal geldi. Malum benzin fiyatları yüksek olduğu için çok yakıyor gibi görünüyor. LPG uyumlu olması nedeniyle lpg taktırmak istedik fakat motor garanti dışı kalır diye taktırmadık. LPG yakıt tüketimini ciddi şekilde düşürdüğü yorumlarını görünce, uzun yol yapanlar için uygun olduğu belli oluyor

    Yanıtla

Yorum yapın