Komik Karekod Tasarlama

Komik Karekod Tasarlama

Teknolojinin gelişmesi ve herkes tarafından kullanılır hale gelmesiyle birlikte, karekod kullanımı da yaygınlaştı. Hayatımızın hemen hemen her alanında QR kodlar karşımıza çıkıyor.

Bir restorana gittiğimizde Menü olarak artık eskisi gibi bir kağıt ya da kitap verilmiyor. Masaların üzerinde yapıştırılmış şekilde bulunan karekodları okuttuğumuzda restorana ait menü karşımıza geliyor.

Tabi bunların avantaj olduğu kadar dezavantaj olduğu durumlarda var. Örneğin menü büyük ve fazla içeriğe sahipse ve QR kodun yönlendirdiği web sitesi sunucusu yavaş çalışıyorsa, menünün yüklenmesi uzun sürebilir. Haliyle bu da müşteri tarafından olumsuz bir görüş olarak geri dönecektir.

Avantajı ise, kağıt israfının ciddi şekilde önüne geçilmiş olmasıdır.

Karekodlar sadece menü olarak değil, bir çok alanda aktif olarak kullanılıyor. Bu denli fazla bir kullanım alanına sahip olması da insanlar tarafından farklı alternatif QR kod üretme yollarını aratıyor.

QR kodlar kendimiz tarafınca da yapılabildiği için, insanlar Komik QR kod arayışına da giriyor. Bunun sebebi de, herkesten farklı bir tasarım kullanabilmek. Daha önceki Komik Karekod Nasıl Yapılır yazımızda nasıl komik karekod üretebiliriz bahsetmiştik. İlgili yazıyı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

QR kod üretmek kolay bir işlem olup, bir çok online web sitesi üzerinden anlık ve çevrimiçi olarak Karekod üretimi yapabilirsiniz. Mail adresinizi, ev adresinizi, telefon numaranızı, instagram hesabınızı ya da twitter hesabınızı, sosyal medyada kullandığınız diğer platformların hesaplarını da Karekod olarak tasarlayarak kullanabilirsiniz.

Menü haricinde en fazla gördüğüm ve hoşuma giden, Telefon Numarasını karekod olarak tasarlayıp, arabanın camına yapıştırmak oldu. Çünkü arabayı bir yere parkettiğinizde bazen numara bırakmanız gerekebiliyor. Numara yazdığında da alenen herkese açık şekilde konulmuş oluyor. Fakat telefon numarasını QR kod olarak oluşturup, araba camına yapıştırdığınızda, sadece gerekli olduğunda kişiler buna erişebilecek durumda oluyor.

Kısacası, Teknoloji ilerledikçe hayatımıza bir şekilde bir yerden temas ediyor. Teknolojide hayatımızı kolaylaştıracak şeyleri kullanmak aslında bizlere de fayda sağlıyor.

Yorum yapın