Kortizon Nedir? Neden Kullanılır?

Kortizon Nedir, Neden Kullanılır?

Kortizon, bağışıklık sistemi üzerinde etki gösteren bir ilaçtır. Bununla birlikte kortizon, insan vücudunda yer alan hormon türlerinden de biridir. Reçetesiz satışı yapılmayan bir ilaçtır ve doğru kullanımı son derece önemlidir. Bunun sebebi ise, ilacın yanlış kullanımı sonucunda büyük sağlık sorunlarına neden olma ihtimalinin olmasıdır. Kortizon, böbrek bezi sorunlarında, romatizmal rahatsızlıklarda, sinir, kan, kanser, cilt ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon, bir takım sağlık sorunlarında tek alternatif ilaç olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında Kortizon kullanması gereken hastaların doktor tavsiyesi dışında bu ilacı kullanması çok ciddi problemler meydana getirebilir. Kortizon yan etkiler uzun süreli ve dozu fazla kullanıldığında ortaya çıkabilmektedir. Söz konusu ilacın yan etkiler ise şu şekildedir;

-Çocuklarda veya gençlerde gelişimde problemler

-Ani kilo artışları

-Bazı vücut bölgelerinde kendisini gösteren şişlik ve yağlanmalar

-Hipertansiyon

-Kemiklerde erime sorununun görülmesi

-Tüylenme durumunun artış göstermesi

-Psikolojik anlamda bir takım sağlık sorunları

-Kan şekerinde yükselmeler

-Adet dönemlerinde düzensizlikler

Kortizon Nasıl Kullanılır?

Kortizon kullanımı, doktorun hangi tedavi yöntemini tercih edeceğine bağlıdır. Kortizon ilacının farklı formlarda üretilmesi, bu noktada farklı kullanım şekillerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Krem, hap ve iğne kortizon ilacının üretildiği formlardır. Kullanım şekli bu formlardan hangisinin reçete edildiğine göre değişiklik göstermektedir.

Kortizon Nerede Satılır?

Kortizon, doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır. İlacın reçete edilmesiyle beraber, tüm eczanelerden bahsi geçen bu ilacı almak mümkündür. Bununla birlikte çoğu kişi Kortizon reçetesiz satılır mı sorusunu da merak etmektedir. Kortizon, reçetesiz satın alınması mümkün olmayan bir ilaçtır. Bu sebeple de mutlaka doktorunuz tarafından reçete edilmesi gerekmektedir.

Kortizon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kortizon, bağışıklık sistemini baskılar ve bu da bazı enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle enfeksiyon hastalığı bulunanların dikkatli olması gerekir. Ayrıca ilacın yan etkilerinden bir tanesine sahip olanların Kortizon kullanması son derece risklidir. Doktor tavsiyesi bu noktada büyük önem taşımaktadır. Son olarak Kortizon kullanan kişilerin başka kullandıkları ilaçlar varsa mutlaka hekimine danışması önerilmektedir.

Yorum yapın