Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif bakım hastane ortamlarında çok nadir de olsa duyulan önemli bir konudur. Peki Palyatif Bakım Nedir? Kronik hastalıklar, bilindiği üzere ömür boyunca insan sağlığını rahatsız etmektedir. Kesin olarak çözümü bulunmayan bu tarz hastalıklar, insanların hayatları boyunca tedavi görmesine sebep olmaktadır. Durum böyle olunca da kronik hastalar psikolojik anlamda da yıpranmaktadır. Bu da kronik hastaların yaşam kalitesinin düşmesine büyük etki etmektedir. Hayat boyunca tedavi görmek zorunda kalan hastaların bu süreçten en az etkilenmelerini sağlamak için bir bakım yöntemi geliştirilmiştir. Bu bakım yöntemine Palyatif bakım adı verilmektedir. Palyatif bakım sayesinde hem hastanın hem de yakınlarının kronik hastalık tedavisi sürecindeki etkileri azaltmak amaçlanmaktadır. Bahsi geçen Palyatif bakım sürecinde rol alanlar doktorlar, uzman ekipler ve hemşirelerdir.

Palyatif Bakımdan Kimler Faydalanabilir?

Palyatif bakımdan faydalanmak isteyen kişilerin maruz kaldıkları bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklara maruz kalmış kişiler Palyatif bakımdan yararlanabilmektedir. Kanser ile kalp yetmezliği hastaları, Parkinson, akciğer ve diğer ciddi sağlık sorunları olanlar Palyatif bakımdan faydalanabilmektedir. Palyatif bakım sayesinde kronik ve ciddi hastaların yaşam kalitesini yükseltilebilmektedir. Ayrıca hastalıklardan kaynaklı bazı bulguların azaltılması da sağlanmaktadır.

Palyatif Bakım Faydaları Nelerdir?

Palyatif bakım gören hastalar, ömür boyu tedavi gördükleri bir hastalığa maruz kalmış kişilerden oluşmaktadır. Ömürleri boyunca kronik rahatsızlıkları olan bu kişiler, Palyatif bakım sayesinde hastalığın olumsuz etkilerinden bir nebze olsun uzaklaşırlar. Pek çok hastalığın mide bulantısı, yorgunluk, uykusuzluk ve depresyon gibi etkiler ortaya çıkardığı bilinmektedir. Palyatif bakım gören hastalarda bu tarz tüm bulguların minimuma indirilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra Palyatif bakım sayesinde hastalarda, hastalığa bağlı oluşan ağrıların hafifletilmesi de mümkün olmaktadır. Son olarak Palyatif bakım faydaları arasında kilo kaybı ve beslenmede yaşanan olumsuz durumların da önüne geçilmesi de yer almaktadır.

Palyatif Bakım Ne Kadar Sürer?

Palyatif bakımın süresi hastanın maruz kaldığı sağlık sorununa ve yaşadığı olumsuzluklara göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak Palyatif bakım, 72 saat ile 6 ay arasında olabilmektedir. Palyatif bakımın ne kadar süreceği hastanın bu yöntemden ne denli fayda gördüğüne göre belirlenmektedir. Şayet hasta Palyatif bakıma erken yanıt verirse süreç daha kısa sürmektedir.

Yorum yapın