Staj ve Çıraklık Sigortası

Staj ve çıraklık sigortası, Meslek liselerinde okuyan kişilerin, lise dönemlerinde yapmış oldukları staj ve çıraklık dönemlerinde yapılan bir sigorta türü olup, aslında kişilerin çalışmaya başladığı dönem olarak görünüyor. Staj ve çıraklık sigortası yapıldığında, bu SGK tarafına bildirilmiş oluyor. Fakat ne yazık ki günümüzde bu başlangıçlar SGK işe başlangıcı olarak kabul edilmiyor.

Hal böyle olunca da, meslek liselerine gidip iş hayatına staj ile başlayan kişilerin işe başlama süreleri uzamış oluyor. Staj sigortası yatırılırken, emeklilik primi yatırılmadığı için bu tarihler geçerli sayılmıyor.

Staj Sigortası Emekliliğe Faydası Olur Mu?

Mevcut durumda staj sigortası yapılan kişiler için bu sigorta başlangıç tarihinin herhangi bir olumlu etkisi olmuyor. Emeklilikte işe giriş tarihi baz alındığı için, bu tarihler dikkate alınmamakta. Staj döneminde yapılan sigorta da emeklilik primi ödenmediği için, SGK tarafından işe giriş olarak kabul edilmiyor.

Son günlerde bununla ilgili bir çok kişi rahatsızlığını dile getirmiş ve meclise sunulması için çalışma yapılması talep edilmiştir.

Bu taleplerin sonucunda Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan AYGUN Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir öneri sundu. Bu öneri içerisinde staj sigortasına sahip kişiler için ciddi ve önemli düzenleme talepleri mevcut.

Eğer bu teklif kabul görürse, staj sigortası başlangıcı daha erken olanlar için emeklilik yolu açılmış olacaktır.

 

Yorum yapın